Tel. : +420 753 658 124       Email : sulkova@seznam.cz

Rezervační formulář

LIPENSKO

Výlet na Plešné jezero

Výlet na Plešné jezero je bezesporu jeden z nejhezčích a nejoblíbenějších v oblasti Lipna. Plešné jezero je nádherné a cesta k němu vede neporušenou divokou přírodou, kde je pořád na co se dívat. Jezero je krásné a tajemné a podle pověsti bezedné (ve skutečnosti je největší hloubka jezera kolem 18 metrů). V jezerní stěně je navíc schovaný poklad, ke kterému se ale dostanete jen ve Velký pátek, kdy se skála otevírá. V jezeře prý žijí divoženky s rozcuchanými vlasy a červenou čepicí na hlavě. Nad jezerem je 14,5 metru vysoký pomník šumavského básníka Adalberta Stiftera postavený v letech 1876-1877 a samotné jezero je vlastně památník na dobu ledovou na Šumavě.

Vítkův hrádek

Výlet na Vítkův hrádek na Svatém Tomáši se Vám určitě bude líbit. Jednak je z hrádku nádherný výhled na celé Lipno a Alpy ( je to 3. nejvýše položený hrad v ČR), svezete se převozem, uvidíte krásný kostelík na Svatém Tomáši a navíc je zřícenina opředena mnoha pověstmi, vyvěráním zemské energie.

Hrad Rožmberk

Nachází se v obci Rožmberk nad Vltavou, a byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech vyšebrodským průsmykem do bohatého horního Podunají. S původním německým názvem Rosenberg je poprvé zmiňován v roce 1250. Za Václava I. Voka i za života jeho nejbližších potomků byl hrad obydlím vladaře a centrem panství. Hrad byl přes svou výhodnou strategickou polohu několikrát dobyt. V roce 1551 byla rodová panství postoupena šestnáctiletému Vilémovi z Rožmberka.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Návštěvníci vstoupí nejdříve do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie. V tomto chrámu je také hrobka Rožmberků a obraz Vyšebrodské Madony. Prohlídka pokračuje návštěvou unikátních prostor galerie soch, kde se snoubí původní gotika a secese. Výsostná obrazová galerie v prvním patře nabízí průřez klášterními sbírkami. Obsahuje např. díla Petra Brandla, Jana Kupeckého nebo Norberta Grunda. Knihovní chodbou se vstupuje do dvou nádherně vyzdobených sálů historické knihovny se neuvěřitelnými 70 000 svazky. Na závěr prohlídky se na kruchtě ještě jednou otevře pohled do interiéru kostela a pohledem na romantické varhany okruh končí.

Zámek Český Krumlov

Zámek a centrum města Český Krumlov jsou zapsány v prestižním seznamu památek UNESCO.

Dvě prohlídkové trasy + zámecké barokní divadlo, lapidárium, zámecká věž, zámecká zahrada, Václavské sklepy, medvědí příkop (medvědi v příkopu jsou rodiče medvíďat ze známého večerníčku s Václavem Chaloupkou).

Dále můžete navštívit:

  • Muzeum voskových figurín
  • Muzeum tortury
  • Otáčivé hlediště v zámecké zahradě
  • Fotoatelier Seidel
  • Muzeum Loutek - pohádkový dům 
  • Grafitový důl - výlet do podzemí 
  • Muzeum stavebních dějin a řemesel

Výlet na Medvědí stezku

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě (vznikla v roce 1967) a jak napovídá název stezky, je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda (14. listopadu 1856).

Cestou uvidíte množství kamenných útvarů s romatickými názvy jako Skalní vyhlídka, Perníková věž, Soutěska lapků, Gotický portál, Kaple, Hřib, Viklan, Kamenná kráska a Obří kostky a další i nepojmenované čekající na Vaši fantazii (já jsem našel u Kamenné krásky vetřelce :-) Půjdete i kolem krásného Jeleního jezírka, uvidíte podzemní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu i s jeho dvěma portály - bude se pořád na co dívat.

Vltava na lodi

Vltavu můžete splout v její horní části (přítok do Lipna) od Borových Lad do Nové Pece. Celý horní úsek vede chráněným územím a jeho splouvání má určitá omezení daná jednak výškou hladiny a také omezeným počtem míst, kde je možné zastavit a "vylodit se". Odměnou Vám ale bude plavba v nádherné přírodě a místy, kam se ze břehu nedostanete (Mrtvý luh např.) a Vltava v tomto úseku tvoří krásné meadry. Tento úsek není vhodný pro úplné začátečníky. Nejčastěji se horní část Vltavy splouvá od Soumarského mostu do Nové Pece.

Hájenka Hradiště v Kaplicích hodnocení